
mince se stahovaly a premincovavaly, ale v obehu vzdy byly i mince predchozich panovniku. dokud byly mince stribrne, nebyl to problem - jejich hodnota byla dana hodnotou kovu v nich, pokud byly kvalitni, nebyl problem s nimi platit i v jinych zemich i dlouho po te, co uz panovnik nezil.
se zavedenim kreditni meny rada vyhod padla. medene mince neobsahovaly cenny kov a fyzicky tudiz nemely zadnou hodnotu (presto i ty zustavaly v platnosti dele, viz nize).
takze ano, stribrnymi ci zlatymi mincemi Leopolda I. slo zcela jiste platit i za Marie Terezie, je ale mozne, ze jejich nominalni hodnota nemusela odpovidat tehdejsi nominalni hodnote (tj. ze napr. trikrejcar uz neplatil jako trikrejcar, ale mene nebo vice - podle kvality a prip. narizeni).
tady na foru je par lidi, kteri maji o techto zmenach apod. velmi dobry prehled, snad nekdo z nich odpovi a blize specifikuje, kdy a za jakych okolnosti se obezivo stahovalo. viz napr. odpoved Kucery na kreditni mince - pokud neodpovi sam, urcite je to jedna ze zminenych osob, kterych se stoji za to zeptat

Mince se stahovaly z oběhu především na základě měnových reforem.
Tak například poslední pražský groš byl ražen roku 1547, ale v oběhu mohly být až do roku 1644
Další důležitou měnovou reformou byla reforma Leopolda I. z roku 1659, po níž se všechny starší mince o stejné hodnotě s vyšším obsahem stříbra systematicky stahovaly z oběhu.
Oběh zahraničních mincí byl obvykle trpěn (zejména těch drobných, tolarů se to už tolik nedotýkalo), ale obíhaly většinou v devalvované hodnotě.
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

oliver napsal/a:
medene mince neobsahovaly cenny kov a fyzicky tudiz nemely zadnou hodnotu ...
Například v 18, století v Anglii obíhalo víc padělků penny než pravých mincí a tak v roce 1797 přišli s nápadem kdy měděná penny měla hodnotu kovu.
Říkalo se jí Cartwheel neboli kolo od vozu, lidé jí nenáviděli protože trhala kapsy. Jen krejčí si pochvalovali.😃
váha 31.10 g velikost 35 mm


jj, to je fakt kolo s vrazednym potencialem. mel sem ji i v ruce. nicmene to jsou rekneme spise vyjimky (podobne jako napr. nektera danska platidla). vyhodu mela tu, ze vyssi nominal se nedal ukrast😃

Pridal by som sa k tejto téme a pripájam foto 2 penny 1797. Primárne nezbieram mince Británie, ale táto na mňa urobila dojem na prvý šup. Jednoducho také rarity
určite oslovia hociktorého zberateľa mincí. Hlavne pri rozmeroch 41 mm, 5 mm hrúbky strižku a váhe 56.6 gramu !!! Tá minca sa mohla kľudne používať v tom období ako zbraň. Takéto platidlo mohlo spôsobiť aj otras mozgu. Poprosil by som Turtleho, či má prehľad do ktorého obdobia tieto mince platili. Tuším sa razili len ten jeden rok. Prípadne čo sa vtedy dalo v Anglicku za to kúpiť? Tie mince snáď museli potrhať všetky vrecká. Díky.
Obrázky:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.