
Možná, že je to zde již popsané, ale těch příspěvků je tolik, že jsem nic nenašel. Nebo to neumím. Na jedné medaili ( viz příloha ), jsem viděl červené flíčky. Již jsem toto viděl na jiných mincí a dozvěděl jsem se, že to je "Červená rez". Mohl by mi někdo znalý sdělit, jak vzniká, proč vzniká, jak jí předejít a nebo, jak jí odstranit. Děkuji za informaci.
Obrázky:

>>jak vzniká, proč vzniká
Příměsi cizích látek (stříbro, měď, síra).
>>jak jí předejít a nebo,
Dodržením technologického postupu při výrobě.
>>jak jí odstranit
Viz kniha JAN BUKVIC – JAN ZIKMUND, ČIŠTĚNÍ A KONZERVACE MINCÍ A MEDAILÍ, lázeň č.8 nebo lázeň č.10.
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.




Dokud se evropské mincovny nenaučí, že mají při ražbě moderních mincí a medailí z drahých kovů dodržovat podmínky 100% čistoty jako je to při výrobě čipů, tak se ty skvrny budou objevovat neustále.
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.

100 % cistota rozhodne neuskodi, ale ono je to rekl bych spise veci zmeny technologie (asi nerealne, byt nektere zmeny by nutne drahe byt nemusely) a predevsim by bylo treba zavedeni prisnejsi vystupni kontroly (pokud si za proofky nechaji platit ty nehorazne penize, mely by z tech astronomickych vydelku investovat i do lepsiho systemu kontroly). radu z tech defektu (samozrejme ne zcela vsechny), ktere jsou pro lidsky zrak v okamziku razby v podstate latentni, lze bez problemu detekovat jiz ihned po vyrobe s vyuzitim modernich metod. ovsem je otazka, zda to uvedene mincovny vubec nejak zasadne trapi a neprijde jim (jsou-li solidnejsi) jednodussi pripadnym kriklounum zavrit usta vymenou. ty ostatni vam nejspis reknou, ze mince byla nevhodne ulozena a svoje zavineni poprou.
podobny problem by se nasel i u pametnich minci stribrnych - ostatne to vedlo jednoho naseho kolegu k tomu, ze na tyto mince zanevrel a sbirat je prestal uplne (no koho by nenastvalo koupit si proofku s flekama?). ale nakonec dobre, ze to tak dopadlo, protoze ted se muze aktivne venovat razbam jinym 😈
jinak cervena rez se muze na zlatych mincich vytvorit jiz v horizontu nekolika let, jak ukazuje otresny pripad ze zacatku tohoto vlakna (na miste by asi mohla byt diskuse stran slozeni). zpusob ulozeni samozrejme roli hrat bude, ale zcela zamezit se tomu neda (pochybuju, ze nekdo skladuje mince ve vakuu). pokud mate sto ci vice let starou razbu bez rzi, je jen velmi malo pravdepodobne, ze na ni ta rez jeste "vypuci". na tech novych proofkach je to proste ruska ruleta.

Našel jsem si k tomuto problému také článek "Zlato je kov značně odolný vůči oxidaci, většina zlatých mincí je proto obvykle velmi dobře zachovalá. Protože však není mincovní zlato ryzí, ale vždy obsahuje příměs mědi, je případná oxidace spojena právě s přítomností tohoto kovu. Nejčastěji se na zlatých mincích vyskytují červené skvrny, tzv. červená rez, které má na svědomí právě oxidace mědi. Tyto skvrny údajně vznikají na povrchu zlatých mincí působením vysokých teplot a obsahují především oxid měďný". A to je to, co mi nejde do hlavy. Ta vysoká teplota. Pochybuji, že u shora uvedené medaile vysoká teplota působila. Myslel jsem si, že to bude naopak, že právě vlhko, chlad a pod. vyvolá tu reakci, která pak vytvoří uvedenou rez. Dále jde o tzv. dukátové zlato 999/1000, takže těch ostatních kovů je v medaili asi minimum. Nebo ne????

to jsou nazory platne drive. nejsou rekneme zcela aktualni (neznamena to, ze jsou zcela nespravne, ale nevysvetluji vse). nastinene uvahy i polozene otazky jsou pomerne logicke - doporucuji precist si ten clanek, verim, ze na vsechny otazky je tam odpoved.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.