
Podle knihy "Katolog mincí Československa" Miroslav Jízdný, byla platnost dukátu a jeho násobku od 29. listopadu 1978. V knize "Peníze v českých zemích" Jaroslav Staněk, se uvádí, že bylo vyraženo celkem mincí v hodnotě 150.000 dukátů z 506 kg zlata a jednodukát se prodával za 2.200.- Kč a celá sada 1, 2, 5 a 10 dukát za 35.000.- Kč.

A ještě jedno doplnění a to v publikaci "Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezké numusmatiky" Zdeněk Petráň je uvedeno, že obnovení ražby dukátů bylo schváleno zákonem číslo 76/1976 ze dne 22.6.1976 a jako obchodní mince nebyly součástí soustavy zákonných platidel a z důvodů neuvážené cenové politiky byla větší část minci neprodána.



Ale tento nemá se zachovalostí 1/1 nic společného. Tomu odpovídá i cena.
V případě kutnohorských dvouzlatníků, viděl jsem jich v nulovém stavu mnoho a jeden dokonce téměř PROOF. Jeden pražský obchodník jich má osm a jeden hezčí než druhý.
V životě jsem já, ani sběratelé, které znám, nulový zlatník 1859 M neviděli.
Jednoznačně je kutnohorský dvouzlatník běžnější než zlatník 1859 M.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz



Co máš sbírat si musíš rozhodnou sám, v podstatě co chceš, je jen důležité aby jsi z toho měl radost a nějak to obohatilo Tvůj život.
Teď píšu pouze svůj osobní názor tak to zase nemusíš brát na sto procent vážně.
Oficiálně to samozřejmě mince jsou ale já mám filosofii že Karlův dukát je ten který nechal razit Karel a ne nějaká komunistická banka.
Pro mne opravdová mince je ta která byla určena k placení a obíhala. Někdo si ji vydělal, někdo s ní zaplatil. Nejraději mám mince které mají nějakou historickou souvislost nebo zajímavost. Například první mince vůbec, první groš nebo mince z lodních vraků.

To branislav.
Nejdříve si ujasněte, jestli chcete být sběratelem- numismatikem, nebo pouhým investorem, protože mám dojem, že sám nevíte. Za každým tímto termínem se skrývají nějaké hodnoty.
Jinak, já osobně nemám dojem, že jsou v současné době čs. dukáty v útlumu. Asi jsou na nejvyšších úrovních v historii. Možná, že jsou na nějakém vrcholu a nevím, jestli střednědobém, nebo dlouhodobém, ale jaký cenový nárůst tedy ještě očekáváte?
Například R-U desetikoruny jsou v průměrné zachovalosti vždy pouze svázány ze sta procent s cenou zlata.
Čs. dukáty jsou ale předraženou komercí, kde cena zlata bude hrát pouze poloviční roly a zbytek půjde na vrub obchodnického pohledu, ve kterém zbyde na sběratelskou stránku věci pouze nepatrná část.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.